Radikálně akustický koncert v kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže

Koncert festivalu Smetanova Litomyšl

Vokální ansámbl Octopus Pragensis s varhaníkem Pavlem Černým odpoledne předvedl, že i dnes je možné koncertovat bez jakékoliv pomoci moderních zdrojů energie. To u lidského hlasu není nijak překvapivé, ale i měchy varhanního pozitivu byly poháněny čistou silou lidských paží. Nepravidelný tlak vzduchu způsoboval drobné změny intonace a tím oživoval jinak stabilní zvuk varhan.-smetanova_litomyšl-, neděle 3. července 2011
Magazín > Sborový život

foto František Renza

Ansámbl přednesl kulinářský program sestavený téměř výlučně z novodobých premiér skladeb, které ležely na 400 let v archivech. Nepochopitelné, neboť většina kusů má vysokou kvalitu. Z nich nad ostatní vyniklo Credo Jakoba Galluse s překvapivými disonancemi, chromaticky vypjatý a epický varhanní Ricercar in d Hanse Leo Hasslera, a také anonymní Hymnus pro svatého Václava s krásnými jednohlasými pasážemi.

Na závěr regulérního programu se publikum usmívalo při "bitevním motetu" Prealium Hungaricum Christopha Demantia. Ansámbl z plna hrdla napodoboval výstřely z kanónů a pušek a zvěvy vojáků.

Nadšení návštěvníci beznadějně vyprodaného koncertu si vymohli přídavek (O magnum mysterium).


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)