Festa academica 2013

Mezinárodní studentský festival Festa academica je již tradičně největším hudebním podnikem pořádaným Unií českých pěveckých sborů. Čtvrtý ročník tohoto festivalového bienále se uskutečnil v Praze ve dnech 15.–17. listopadu 2013.Roman Michálek, pátek 20. prosince 2013
Magazín > Sborový život

Studenti sametu (foto: Karel Kašák)

Karel Kašák / Festa academica

Akce je koncipována jako nesoutěžní přehlídka pěveckého umění, setkání studentů středních a vysokých škol, nejdůležitější součástí festivalu je proto tradičně společný zpěv. Koncerty Festa academica nabízí posluchačům i interpretům mimořádné zážitky z provedení festivalových skladeb v podání sto- až čtyřsetčlenného pěveckého sboru mladých lidí, kteří náročná díla přednáší s hlubokým prožitkem i entuziasmem charakteristickým právě pro tuto věkovou skupinu. Dramaturgie festivalu akcentuje českou sborovou hudbu skladatelů 20. a 21. Století a letošními společnými skladbami byly dvě duchovní kompozice: Missa brevis Jiřího Pavlici a Sedmá mše – hlaholská – ke cti českých patronů, op. 106, Jana Hanuše. Jejich nácviku a dirigování se ujali osvědčení sbormistři Milan Motl (sbor studentů středních škol) a Tomáš Žídek (mezinárodní akademický sbor). Festival vyvrcholil koncertem nazvaným Studenti sametu, který se uskutečnil v předvečer státního svátku v sobotu 16. listopadu v bazilice sv. Markéty v Praze-Břevnově, s jejímž hudebním provozem byl skladatel Jan Hanuš spojen po dlouhá desetiletí.

Letošní Festa academica hostila na pět set mladých hudebníků z Prahy, Litomyšle, Nového Jičína, Ostravy, Znojma, Pardubic a Brna. Vedle českých souborů se festivalu zúčastnili i zpěváci z Polska a Slovenska. V rámci festivalového programu se sbory ve třech dnech posluchačům představily nejen na hlavních koncertech, ale účinkovaly i na slavnostních bohoslužbách v pražských kostelích, uspořádaly hudební dílnu či veřejnou generální zkoušku.

Hlavním pořadatelem a uměleckým garantem akce je Unie českých pěveckých sborů a pravidelným spolupořadatelem pražské Gymnázium Jana Keplera. Partnery letošního ročníku festivalu byly střední pedagogické školy v Litomyšli a Praze. Akci finančně podpořily ministerstvo kultury, Hlavní město Praha, Městská část Praha 6 a společnost Scolarest.

Poděkování za zdárný průběh festivalu patří členům festivalové rady v čele s předsedou prof. Pavlem Klenerem, panu Jiřímu Pavlicovi a samozřejmě též všem dobrovolníkům, nejen z řad studentů, bez jejichž neúnavné práce by nebylo možné akci tohoto rozměru vůbec uskutečnit.

Fotogalerie

Fotografie ze zahajovacího koncertu 14. listopadu

Fotografie z koncertu komorních sborů 15. listopadu

Fotografie z Hlavního koncertu STUDENTI SAMETU 16. listopadu

Autorem fotografií je Karel Kašák.

FestivalyProhlédněte si zmíněné sbory

Akademický pěvecký sbor VŠB-TU Ostrava

Moravskoslezský kraj – zal. 2007
akademický smíšený sbor


Český akademický sbor

Brno (Jihomoravský kraj) – zal. 2004
akademický smíšený sbor


CHOIR VAN GOH

Ostrava (Moravskoslezský kraj) – zal. 1991
gymnaziální smíšený sbor


Musica Oeconomica Pragensis

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 2001
akademický smíšený sbor


Pěvecký sbor Evropská

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 2004
středoškolský smíšený sbor


Puellae et Pueri

Nový Jičín (Moravskoslezský kraj) – zal. 2005
středoškolský smíšený sbor populární hudbu a muzikál


Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl

Pardubický kraj – zal. 1950
středoškolský smíšený sbor


Smíšený sbor Pedagogické fakulty UK v Praze

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 1993
akademický smíšený sbor


Vocalissimo

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 2003
gymnaziální smíšený sbor


Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, z.s.

Pardubický kraj – zal. 1950
akademický smíšený sbor


Slovník sbormistrů


Přečtěte si další článkyPublikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)