Zelenka Festival Praha - Dresden 2021 připomene našeho slavného skladatele

Srdečně Vás zveme na koncerty osmého ročníku mezinárodního festivalu věnovaný dílu a osobnosti českého barokního génia Jan Dismase Zelenky.-cs-, pátek 8. října 2021
Magazín > Zprávičky

Zelenka festival

Zelenka festival / Zelenka festival

Pražská část festivalu se uskuteční od 13. do 15. října 2021 Rytířském sále a kostele Panny Marie pod řetězem v areálu Velkopřevorského paláce na Malé Straně. Těšit se můžete na Zelenkovy legendární Triové sonáty v podání Ensemble Marsyas a virtuozní orchestrální díla kapelníků a koncertních mistrů Drážďanské dvorní kapely v době Zelenkova působení v saské metropoli v interpretaci polského souboru Orkiestra Historyczna. Vrcholem festivalu bude Zelenkova Mše ke svátku sv. Cecílie ve společném nastudování Ensemble Inégal a drážďanského vokálního souboru Dresdner Kammerchor. Jedná se o okouzlující dílo, jímž autor získal obdiv a uznání krátce po svém nástupu do královských služeb v Drážďanech, a jemuž se v úpravách a revizích věnoval jako žádné jiné ze svých kompozic.

13.10. v 19:30 - J. D. Zelenka: Triové sonáty, Ensemble Marsyas, Peter Whelan - umělecký vedoucí

14.10. v 19:30 - Instrumentální program z děl kapelníků a koncertních mistrů Dresdner Hofkapelle, Orkiestra Historyczna, Martyna Pastuszka - umělecká vedoucí

15.10. v 19:30 - J. D. Zelenka - Missa Sanctae Caeciliae, Dresdner Kammerchor, Adam Viktora - dirigent

Jednotlivé i abonentní vstupenky jsou Vám k dispozici v předprodeji sítě GoOut zde.

Součástí festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague ve výroční den Zelenkova křtu 16.10. s významnými muzikology: Janice B. Stockigt, Shelley Hogan, Frederic Kiernan, Denis Collins (Austrálie), Michael Talbot, Andrew Frampton (Spojené království), Claudia Lubkoll (Německo), Jóhannes Ágústsson (Island), Thomas Hochradner, Alexander Rausch (Rakousko), Peter Martinček (Slovensko), Tomasz Jez, Maciej Jochymczyk (Polsko), Václav Kapsa, Jiří K. Kroupa (Česká republika). Registrovat se k účasti na konferenci je možné zde.

Doplněním programu je též Tradiční votivní mše svatá o největší svátosti eucharistie obětovaná za Jana Dismase Zelenku s doprovodem renesanční hudby z okruhu Zelenkova zájmu v provedení souborů Sperae sonantes a Svobodné hudební bratrstvo. Bude se konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na pražském Karlově ve čtvrtek 14.10. v 17:00 hod.

Zelenka Festival Praha – Drážďany započal svou historii v roce 2014. Na evropské hudební scéně tímto vznikla nová a důstojná platforma, z níž vycházejí nové impulzy k šíření Zelenkovy hudby ve světě.

Jan Dismas Zelenka je v současnosti považován za jednoho z nejvýznamnějších barokních skladatelů vedle J. S. Bacha, G. F. Händela a A. Vivaldiho. Zelenka Festival Praha – Drážďany je prvním a jediným festivalem svého druhu na světě. Bylo jen otázkou času, kdy se Česká Republika oficiálně přihlásí k dědictví minulosti a vydá světu jasný signál o tom, že si považuje významu Zelenkova odkazu a s hrdostí podporuje proces jeho znovuoživení.

Tvůrčí odkaz českého hudebního skladatele Jana Dismase Zelenky je evropským fenoménem na hudebním poli současnosti a znovuoživená díla tohoto génia na koncertních pódiích i CD nahrávkách doslova přepisují dějiny barokní hudby.

Ještě před několika lety se vůbec nepočítalo s tím, že by ve 21. století mohla být objevena zásadní díla evropského baroka. Nadšení a ohlasy publika a odborné veřejnosti, jaké způsobují ve světě premiéry Zelenkovy dosud neznámé hudby na CD nahrávkách i koncertních provedeních, jsou toho důkazem.

Více informací na zelenkafestival


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)