Drahomíra Hostýnková - sbormistryně a pedagožka -90 let

Připomínáme si významnou postavu hudebního života Západních Čech, dlouholetou sbormistryni Šumavanu Klatovy.Vlasta Hejnicová, úterý 14. září 2021
Magazín > Sborový život

květiny

Josef Rudolf / Josef Rudolf

Drahomíra Hostýnková

(nar. 14. 9. 1931, Strážný)

Prom ped. Drahomíra Hostýnková se narodila 14. 9. 1931 ve Strážném. Ve výčtu významných sbormistrovských osobností Smíšeného pěveckého sboru Šumavan Klatovy představuje jednu z nejdůležitějších postav za celou dobu jeho existence. Seznamování s hudebním prostředím zahájila studiem sólového zpěvu na klatovské hudební škole. Již na střední škole, klatovském gymnáziu, se účastnila aktivně práce ve smíšeném sboru pod vedením Jana Dolanského a po maturitě si zvolila obor hudební výchova pro 3. stupeň škol na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pražské prostředí dává mnoho možností, jak sbírat zkušenosti ve sborovém zpěvu, a Drahomíra Hostýnková tuto možnost naplno využila, např. ve vinohradském Hlaholu. V roce 1953 úspěšně absolvuje vysokoškolská studia (v oboru Řízení sboru jako žákyně sbormistra Františka Sýkory) a vrací se do Klatov na místo učitelky ekonomické školy. Stává se sbormistryní několika školních pěveckých sborů (dívčího sboru na ekonomické a zdravotnické škole, dále pak mládežnického sboru při ZK Kozak). Úspěšně též vede v letech 1954 – 1961 Pěvecký sbor klatovských učitelek. V letech 1956 – 1978 působí jako vedoucí pěvecké a později taneční složky klatovského souboru písní a tanců ŠUMAVA a nutno podotknout, že práce s folklorním souborem jí přinesla blízký kontakt s lidovou písní, který Drahomíru Hostýnkovou v kladném smyslu výrazně ovlivnil. V čele pěveckého sboru Šumavan stála Drahomíra Hostýnková v letech 1978 – 1999. Původně pouze přechodně nahradila Jiřího Bílka, který se však ze zdravotních důvodů do čela sboru nevrátil. Pěvecký sbor Šumavan vykazoval pod vedením Drahomíry Hostýnkové kvalitní výkony, udržoval si stabilní členskou základnu a získal řadu významných ocenění na národních i mezinárodních sborových festivalech a soutěžích (např. Pražské dny sborového zpěvu 1990 – stříbrné pásmo, Celostátní sborová soutěž Jihlava 1990 – Zvláštní cena za provedení skladby Z. Lukáše „Veselá kopa“ aj.). S Šumavanem uskutečnila i zahraniční koncertní zájezdy do Rakouska, Itálie, Německa, Francie nebo Nizozemska a sbor se za jejího vedení mohl pyšnit téměř profesionální úrovní.

Nelze nezmínit ani její významná osobní ocenění. Drahomíra Hostýnková je nositelkou nejvyššího ocenění UČPS – zlatého odznaku s granáty, v roce 1987 získala na soutěži Písně přátelství v Příbrami Zvláštní cenu za dirigentský výkon, v roce 1989 jí předal ministr kultury odznak „Vzorný pracovník kultury“ a v roce 2003 získala jedno z nejvyšších národních sbormistrovských ocenění – Cenu Ferdinanda Vacha.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)