Sedmdesátiny Josefa Srovnala

První dirigent MPS Nešvera z Olomouce, RNDr. Josef Srovnal,CSc., se dnes dožívá sedmdesáti let.Stanislav Kuchař, pondělí 7. srpna 2006
Magazín > Sborový život

Je členem výboru MPS Nešvera, jeho umělecký vedoucí a členem dalších pěveckých sdružení. Výborný zpěvák a hráč na klávesové nástroje. Hudba je nedílnou součástí celého jeho života.

Josef Srovnal je absolventem přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Působil jako středoškolský, později jako vysokoškolský učitel. Nyní je již v důchodu. Muzikantskou krev zdědil po otci, který působil v Náměšti na Hané jako hudebník a kapelník dechové hudby. Má značné znalosti z harmonie a kompozice, jejichž základy získal u M. V. Jirouška. Je autorem řady vokálních i instrumentálních skladeb (zvláště pro varhany) a úprav lidových písní pro sbory všech kategorií. Od studentských let působil jako dirigent školních a mládežnických pěveckých sborů. Od roku 1966 je členem MPS Nešvera, kde se od roku 1968 věnoval sbormistrovské činnosti jako dlouholetý spolupracovník Jana Huba a Vlastimila Nedvěda. V letech 1991 - 2000 řídil pěvecký sbor olomouckých učitelek. Ve svém bydlišti Náměšti na Hané je významným organizátorem kulturního života. Jo nositelem zlatého odznaku s granáty Unie českých pěveckých sborů. K jubileu obdrží čestné uznání HV UČPS.

Srdečně blahopřejeme.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)